• Veríme, že v každom okamžiku má človek k dispozícii všetky zdroje, ktoré potrebuje na vyriešenie svojich problémov. Umením však ostáva, ako tieto zdroje odhaliť a riešenia, ktoré z nich vyvstanú aj zrealizovať.
 • Manažerské zručnosti, obchodnícky potenciál, motivovanie druhých, riešenie konfliktov, koučovanie podriadených-to všetko sú oblasti, vyžadujúce si určité poznanie, určitú múdrosť.
 • Ak chcete zvládať manažerské zručnosti, potrebujete zvládať time management, delegovanie, motivovanie druhých, koučing-vlastný aj druhých.

Emočná inteligencia

Kde investovať?“, „Čo vylepšiť?“, „Ako si zabezpečiť náskok pred konkurenciou?“, to všetko sú otázky, ktoré si zákonite skôr alebo neskôr položí každý obchodník, podnikateľ či skrátka ktokoľvek kto sa neuspokojí s tým čo je ale hľadá to čo by mohlo byť a pozerá sa do budúcnosti.

Okrem klasických oblastí v ktorých ide o vylepšenie služieb, technológií alebo produktov je tu ešte oblasť, ktorá dlhú dobu bola zaznávaná. Ľudské zdroje.

Ľudské zdroje, to je takmer nevyčerpateľná studňa, ponúkajúca množstvo zdokonalní a vylepšení. Ale akým spôsobom zabezpečiť rozvoj a kultiváciu týchto zdrojov? A vôbec-čo je rozhodujúcim faktorom vtedy, keď jeden tým tej istej firmy je úžasne produktívny a iný stratový? Aj keď je jasné, že rozdiely vo vzdelaní tu nie sú žiadne. Tak kde je pes zakopaný? 
V emočnej inteligencii.

Aj vy ste si už položili otázku ako sa z ťažko  chápavého a slabého žiaka mohol stať tvorca teórie  relativity a nositeľ Nobelovej ceny? Alebo prečo si veľmi nadané deti často len ťažko  hľadajú miesto v živote?

Dnes je už vedecky dokázané, že len dobré známky v  škole a vysoký inteligenčný kvocient nestačia. Úspech  v osobnom živote a povolaní určujú na 80 percent celkom iné faktory. Patria k nim sociálny pôvod, trocha  šťastia, no hlavne inteligentné zaobchádzanie s  vlastnými a cudzími citmi.

V dnešnom zložitom svete musí inteligencia zahŕňať viac ako len schopnosť abstraktného myslenia, formálnu  logiku, či rozsiahle všeobecné znalosti. Omnoho dôležitejšie sú emocionálne a sociálne  schopnosti, ako napr. angažovanosť, motivácia, ľudskosť  a iné.

Emocionálna inteligencia zahŕňa také kvality ako  je chápanie vlastných citov, schopnosť vcítiť sa do iných ľudí a riadiť city tak, aby sa zlepšila kvalita  života.

Zo skúseností vieme, že pocit v bruchu alebo vnútorny hlas nam neraz pomože pri rozhodovaní lepšie ako všetky racionálne úvahy. Pri EI ide o spracovanie info, ktoré dennodenne prijimame a ktore musia byt spracovane

 • rýchlo
 • spontánne
 • bez dlhého rozmýšľania vzdialeného od praxe

Dnes konečne možno vedecky doložit to, čo je očividne na každom pomaturitnom stretnuti: len dobré znamky v škole a vysoky inteligenčný kvocient nestačia. Dlho ľudia verili, že víťazstvo zaručuje vysoká inteligencia (IQ), pekny vzhľad a dobré spravanie. No teraz sa už bezpečne vie, že úspech v osobnom živote a povolaní určujú celkom iné faktory. Patria k ním sociálny povod, trocha štastia, ale predovšetkym inteligentne zaobchádzanie s vlastnými a cudzími citmi.

Pre úspech v živote je EI dôležitejšia ako to, čo sa učíme v školách a na univerzitách. Existujú ľudia s IQ 160, teda s mimoriadne vysokým IQ, ktorí rozumovo prevyšujú 99% ľudstva, no napriek tomu si musia zarabat na živobytie u zamestnávateľov, ktorí majú premierné IQ 100. Prečo je to tak? Pretože IQ géniom chýba EI, víťazov z ľudí robi EI. Avšak iba ten, kto vie, čo EI znamená, a dokáže je u seba rozvíjať z nej môže mať aj skutočný osoh. 

Takmer všade kde sa hovorí o úspechu, je badať v pozadí konštruktívne a pozitívne emócie. Pozrime sa na situácie, kedy je sice prítomná inteligencia ako taká ale zúfalo chýba emočná inteligencia:

Hnev, žiarlivosť a podráždenosť ako prekážka pri tímovej práci a rokovaniach

 • Neempatický obchodník-stratený zákazník
 • Arogantný šéf-odchádzajúci zamestnanec
 • Nekomunikatívny vedúci oddelenia-nesplnené plány
 • Osobné emočné problémy-zablokovaná kreativita
 • Neefektívna komunikácia-strata času , vznik nedorozumení a konfliktov medzi zamestnancami

Ako si zadefinujeme náš úspech, podľa toho budeme určovať aj to akú dôležitosť pri dosahovaní našeho úspechu budú zohrávať emócie a emočná inteligencia. Ale vždy bude prítomná vo väčšej alebo menšej miere.

Stále musíme jednať s ľudmi, nech už sú na akomkoľvek poste vo firme. Či už je to upratovačka alebo zákazník, či dodávateľ. Úroveň našej emočnej inteligencie ovplyvní náš vzťah voči nim a spôsob ako s nimi jednáme a to následne ovyplyvní ich výkon alebo ich rozhodnutie. A výkony a rozhodnutia ovyplvňujú či uspejeme alebo nie.

Uvedené informácie sú len zlomkom poznatkov, ktoré je možné na teoretickej úrovni získať. Ale ako z napísaného vyplýva, EQ je skôr o tom skutočnom, zažiatom, než o tom počutom a predstavovanom. EQ sa dá rozvíjať. Buď individuálnym koučingom alebo v rámci tréningových workshopov


Share |


najnovší ebook Martina Prodaja

najnovší ebook Martina Prodaja10 zásad efektívneho firemného vzdelávania

Vyplňte svoje údaje a získajte ju ako prvý.Meno:

Email:

Tel.:

Organizácia:


kontakt

PaedDr. Martin Prodaj

Mobil:  +421 0907 578 611
ICQ:    ICQ status 441-138-958
Skype: Skype status Martin Prodaj

E-mail: info@koucing.org
Web:   www.koucing.org

facebook

Insight books - knižný eshop

 • Pri efektívnom využívaní životných zručností si dokážeme zariadiť život podľa seba a čerpať z vnútorných zdrojov potrebných na dosiahnutie úspechu. V súčasných zložitých podmienkach plných rýchlych zmien vyžadujúcich flexibilitu sa nám ťažko udržiava kontrola nad osobným a profesionálnym životom. Potrebujeme zvládať zmeny čo najlepšie a bez zbytočných strát, akurát sa nám to nie vždy darí. Sme jediné tvory na zemi, ktoré sa nad svojím životom zamýšľajú a robia zmysluplné zmeny. A, pravdaže, aj nezmysluplné, ktoré keď sa nakopia, nás začnú „ohrozovať“. Neraz netušíme, prečo sa cítime v nepohode, veď robíme všetko pre to, aby tomu tak nebolo.Martin Prodaj
  Work Life Balance

  Prežite krízu a naučte sa vychutnávať si život!

  cena: 8,00 Eur
  [ kúpiť ]

 • Leo Babauta
  Síla jednoduchosti

  6 klíčových principů efektivity, které změní váš život

  cena: 8,00 Eur
  [ kúpiť ]

 • Provokativní, minimalistická a mimořádně poučná příručka zakladatelů známé americké firmy 37signals, proslavené úspěšnou webovou aplikací Basecamp a dalšími projekty, vás přinutí přehodnotit všechno, co jste se dosud dozvěděli o podnikání. Jak říká slavný guru marketingu Seth Godin: Tuto knihu můžete přehlížet jen na vlastní nebezpečí.Fried & Hansson
  Restart

  Prúvodce podnikatelským
  minimalismem

  cena: 12,80 Eur
  [ kúpiť ]

newsletter

Meno:

Email:


facebook

linkedin

skype

twitter

vimeo

slideshare

youtube